Mezinárodní den zdravotních sester
12. května 2021 Aktuálně

Mezinárodní den zdravotních sester

12. květen je mezinárodním dnem zdravotních sester a ošetřovatelek. Všem zdravotním sestřičkám proto přejeme obzvláště krásný den a klidnou službu!

U Městské charity České Budějovice pracuje v rámci Domácí zdravotní péče 10 všeobecných zdravotních sester. Chod služby zajišťuje vrchní sestra Mgr. Jana Bartošová (na fotografii). Plánuje ranní, odpolední a víkendové služby, objednává potřebný zdravotní materiál a stará se o nezbytnou agendu. V posledních měsících zároveň provádí pravidelné testování zaměstnanců Městské charity a Diecézní charita České Budějovice na covid-19.

Jak svoji práci u Městské charity vnímají samotné sestřičky nám řekla jedna z nich, Mgr. Renata Bartošová:

„Situace a počty pacientů se často mění. Ukončené péče střídají příjmy nových pacientů a navyšování péče u těch, u kterých se zdravotní stav zhoršil. Náš provoz je 24/7, 365 dní v roce. Staráme se o permanentní močové katétry a jejich výměnu. Pečujeme o veškeré možné stomie, podáváme léky, měříme glykémii, aplikujeme inzulín, odebíráme v domácím prostředí krev, moč. Provádíme aplikaci injekcí na bolest, včetně kontinuální aplikace přes injekční dávkovače. Denním chlebem je pro nás rehabilitační cvičení s pacienty, ať už jsou po cévní mozkové příhodě, operaci, trpí roztroušenou sklerózou, byla jim diagnostikována Parkinsonova choroba, nebo se jim zhoršila hybnost po hospitalizaci. Do toho všeho musíme zvládat veškerou ošetřovatelskou dokumentaci.
Naše péče je poskytována na základě indikace lékařem. Všechny proto spolupracujeme s praktickým lékařem daného pacienta. Terénní péče nám každý den přichystá nečekané zážitky. Je to práce přímo s nemocnými lidmi v jejich domácím prostředí, a tak je jako sám život někdy nepředvídatelná. Sestry v domácí péči si musí umět poradit za každé situace. V Městské charitě velmi dbáme na individuální, citlivý a odborný přístup. Tým, který tu byl postupně vybudován, pracuje svědomitě a spolehlivě. Víme, že kdyby někdo z našich blízkých někdy potřeboval sesterskou péči, může se spolehnout na sestry Městské charity České Budějovice."

Děkujeme za Vaši skvěle odváděnou práci! ❤