Jdeme životem spolu s vámi

Noc venku - solidarita s bezdomovci

Noc venku - solidarita s bezdomovci

V letošním roce se uskutečnil již 3. ročník Noci venku a to dne 24.11.2016 na Sokolském ostrově. Organizátory byl opět Terénní program a Dům sv. Pavla Městské charity České Budějovice, ve spolupráci s Preventem 99 z.ú.

Celou akci zahájil Mgr. Josef Hes, ředitel Městské charity České Budějovice svým proslovem, poté ho na podiu vystřídal ředitel Diecézní charity Mag. Jiří Kohout a trojici proslovu uzavřela Ing. Lucie Kozlová – radní, náměstkyně primátora pro oblast ekonomika a finance a nově nastupující náměstkyně hejtmana.

Celým večerem nás provázela dvojice moderátorů rádia Faktor a také hudební skupina McBerds. Mohli jsme shlédnout divadelní představení Víti Marčíka – Setkání před Betlémem, prezentaci komunity Food not bombs, která vaří „jídla z popelnic“- samotná ochutnávka těchto veganských jídel byla po celý večer k dispozici, divadelní představení bezdomoveckého divadla Domu sv. Pavla – Palacino, taneční vystoupení skupiny Cetare se svými andělskými světelnými křídly.

Během večera bylo možno získat informace o sociálních službách Terénního programu, Domu sv. Pavla, Preventu a také Rozkoše bez rizika, která na tuto akci dorazila se sanitním vozem, kde se lidé mohli zdarma nechat testovat na HIV. Zdarma byla k ochutnání domácí gulášová polévka, k zažehnání hladu chlebíčky, cukrovinky, káva a čaj. Nově byly k dispozici i workshopy a to malování na hrnečky nebo tašky s již připravenými šablonami. Také bylo možné si prohlédnout malou výstavu fotografii, zachycující bezdomovce v ulicích Českých Budějovic.

Po ukončení kulturního programu 6 odvážlivců si ustlalo na zemi (vzhledem ke špatnému počasí jsme si tentokrát ustlali pod stanem na kartonech). Sedmý účastník přespání venku dorazil kolem půlnoci s kartony v ruce a pouze s teplou bundou na sobě. Po probuzení všichni obdrželi certifikát Spáče noci venku 2016.

Do akce také bylo zapojeno 15 studentů ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, kteří nám velice pomohli se samotnou organizací dané akce. Díky nim a lidem, kteří přišli tuto charitativní akci podpořit, se na vstupném vybralo 81 kusů trvanlivých potravin (těstoviny, konzervy, paštiky, instantní polévky, cukrovinky apod.). Tyto potraviny poslouží uživatelům Terénního programu a Domu sv. Pavla jako potravinová banka v zimním nadcházejícím období.

Celá akce byla na bázi dobrovolnictví. Finance vložené do této akce byly z dotací Magistrátu města České Budějovice a byly vložené pouze do přípravy a realizace Noci venku.

Související galerie