Květen - měsíc osvěty duševního zdraví
26. května 2021 Aktuálně

Květen - měsíc osvěty duševního zdraví

Podle dat Národního ústavu duševního zdraví se v současné době s duševním onemocněním potýká téměř každý třetí dospělý. V souvislosti s pandemií trojnásobně narostl počet výskytu depresí, se kterými souvisí navýšení rizika sebevražd. Nárůst úzkostných poruch je oproti stavu před vypuknutím pandemie dvojnásobný. Stávající psychologické, psychoterapeutické a psychiatrické služby nejsou schopny uspokojit rostoucí poptávku, telefonické krizové linky jsou plně vytížené. Více než kdy jindy vzrostl význam osvěty a duševní hygieny.

Úkolem duševní hygieny je naučit jedince předcházet psychickým potížím a v případě, že již nastaly, najít způsob, jak obtížné situace lépe zvládat. A protože jsou duševní onemocnění spojená i s celou řadou mýtů, rozhodli se v DOMINU, jedné ze služeb Městské charity České Budějovice, tomuto tématu věnovat, nejznámější mýty postupně představit, rozklíčovat a rozptýlit.

„Pokud Vy sami trpíte chronickým duševním onemocněním, nebo znáte někoho, kdo se s takovým onemocněním léčí, můžete se na nás s důvěrou obrátit. Naše služby jsou poskytovány zdarma. Najdete u nás prostor pro sdílení starostí i radostí, pomůžeme Vám vyřešit problémy v sociální oblasti a nabízíme různé terapeutické aktivity“, vzkazuje nastupující vedoucí DOMINA, Mgr. Denisa Kroupová, a dodává: „Je OK nebýt OK. Říct si o radu, pomoc či povzbuzení není ukázkou slabosti, ale naopak velké osobní síly.“